Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Prawo autorskie. Czy przestrzegane?

Biznes Data publikacji - 4 lutego 2020 Autor - Redakcja mojemedia.pl


Jak wiadomo, od wielu lat mówi się dużo o przestrzeganiu prawa autorskiego. Mówi się wiele, a robi bardzo mało. Można by powiedzieć: „Jakie to polskie.” Niestety z przestrzeganiem prawa autorskiego nie jest najlepiej. Mówi się o różnego rodzaju plagiatach, ale żeby z tego powodu wyciągane były skutecznie jakiekolwiek konsekwencje, to już raczej nie bardzo to się wszystko ma do tego, co powinno się zrobić, aby zniwelować to nieciekawe zjawisko.

Nowe ustawy

W tej sytuacji trzeba by było stworzyć na nowo ustawy, które całkowicie uniemożliwiłyby taki proceder. Nie można w niewłaściwy sposób wykorzystywać poszczególnych artykułów lub innych materiałów autorskich bez odpowiednich ku temu uprawnień. Niestety bardzo często zdarza się, że słyszymy afery związane z tym, że ktoś bez zgody danej osoby czy grupy wykorzystał stworzony przez dane podmioty materiał. Jest to sytuacja nie smaczna ponieważ czasami materiały te są bardzo dobre i można by we właściwy sposób je wyeksploatować. Nie można jednak tego uczynić ponieważ ze względu na toczące się z reguły procesy, a trzeba nadmienić, że potrafią one trwać wiele lat, takie przeprowadzenie procedur nie jest możliwe do zrealizowania. Bywa tak, że proces się zakończył, ale ze względu właśnie na długi okres czasu zapomina się o całej sprawie, bo przecież nikt nie będzie realizował materiału, co do którego jest spór, rzeczy te idą do przysłowiowej szuflady i wszystko kończy się w naturalny sposób.

Ile już takich perełek przepadło?

Trudno byłoby zliczyć. W takiej sytuacji najlepiej jest zawsze uregulować wszelkie nieścisłości prawne, o ile takowe są i nie musimy się przejmować, że będziemy z tego tytułu ponosili konsekwencje prawne. Prawo autorskie w internecie. Bez względu na źródło medialne, prawo autorskie jest jedno. Mówi ono wyraźnie o tym, że bez jakiejkolwiek licencji lub ewentualnej zgody autora, w żadnym wypadku nie możemy pozwalać sobie na używanie jego twórczości, jaka by ona nie była. Nawet za krótki tekst, który skopiujemy i opublikujemy w internecie na swojej stronie, czy też blogu, a zrobimy to, jak wspomniałem bez pozwolenia, możemy się liczyć z konsekwencjami, które dany autor może od nas wyciągnąć. Nie należy się wówczas łudzić, że prawo będzie po naszej stronie. Plagiat jest plagiatem i tego nie zmienimy. Tworząc swoje materiały, musimy także uważać, abyśmy nieświadomie nie skopiowali danego tekstu do swojego utworu, czy też artykułu. Jest to o tyle ważne, iż potem ktoś może nam zarzucić, że chcieliśmy wykorzystać fragment jego twórczości. Jeśli natomiast takie materiały chcemy wykorzystać, należy pamiętać o uiszczeniu wszelkich opłat za wykorzystanie danego materiału. Unikniemy wtedy niepotrzebnych problemów.

Komunikacja światłowodowa

Redakcja mojemedia.pl

Redaktorzy mojemedia.pl to zespół pasjonatów mediów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mediów społecznościowych, biznesu, marketingu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat mediów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?