Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Biznes Data publikacji - 12 maja 2020 Autor - Redakcja mojemedia.pl

W dzisiejszych czasach warto jest mieć oszczędności , które w razie utraty pracy zapewnią nam i naszej rodzinie spokojne życie. Niestety rosnąca  inflacja powoduje, że faktycznie nasze pieniądze są warte coraz mniej. Warto więc sprawdzić czy w ofercie banków są produkty, gdzie możemy ulokować oszczędności i zniwelować wpływ inflacji, a nawet czasem zarobić.

Konta oszczędnościowe

Popularnym rozwiązaniem są na przykład konta oszczędnościowe. Obecnie na rynku banki oferują 3 procent w sakli roku na okres 3 miesięcy. Maksymalna kwota objęta taką umową może wynieść do 100 tysięcy złotych. Niestety po upływie trzech miesięcy promocyjne oprocentowanie spada do standardowych 0.7 procenta. Możemy jednak wykonać pewien manewr, który pozwoli nam na wydłużenie tego okresu. Wystarczy założyć konto w kolejnym banku o podobnej ofercie. Dzięki temu możemy w ciągu roku zmieniać miejsce naszych oszczędności między dwoma bankami co 3 miesiące ( na czas trwania promocji ). Najczęściej oprocentowanie promocyjne odnawiane jest po określonym czasie od zakończenia poprzedniego okresu promocyjnego. W ten sposób w możemy w sposób ciągły lokować nasze pieniądze na 3 procent. Po jednym roku, inwestując 100 tysięcy złotych zarobimy 3 tysiące ( minus podatek ). Dużym plusem konta oszczędnościowego jest fakt, że mamy cały czas dostęp do pieniędzy – jeżeli zamkniemy takie konto wcześniej nie utracimy naliczonych już odsetek.

Lokaty bankowe

Innym sposobem lokowania oszczędności są lokaty bankowe Ten produkt charakteryzuje się tym, że okres inwestycji trwa zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy. Oprocentowanie jest podobne jak w poprzednim przypadku wynosi około 3 procent. Lokatę możemy w danym banku otworzyć tylko raz tak więc nie ma możliwości jej ponownego otwarcia jak to jest w przypadku konta oszczędnościowego. Minusem jest też fakt, że najczęściej wypłata środków przed końcem umowy równoważna jest utratą naliczonych do tego czasu odsetek.

Podsumowując, jeżeli jesteśmy pewni że nie będziemy potrzebować naszych oszczędności przez najbliższy rok, możemy śmiało założyć lokatę bankową. W przypadku kiedy nasze finanse nie są w pełni stabilne warto jest założyć konto oszczędnościowe i mieć możliwość skorzystania z tych środków zachowując jednocześnie naliczone odsetki.

saminwestuj.pl
Komunikacja światłowodowa

Redakcja mojemedia.pl

Redaktorzy mojemedia.pl to zespół pasjonatów mediów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mediów społecznościowych, biznesu, marketingu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat mediów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?