Dziecko w wirtualnym świecie

Internet jest obecnie bardzo potrzebnym środkiem do komunikowania się miedzy ludźmi, pozyskiwania wiedzy czy ułatwienia funkcjonowania w wielu aspektach życia. To narzędzie z którego korzystamy nie tylko my dorośli ale także nasze dzieci. Granica wiekowa dzieci posługujących się internetem w ostatnich latach gwałtownie się obniżyła. Często zaobserwować można dzieci w wózkach trzymające telefony w ręku i oglądające bajki. Takie maluszki często nie potrafiące jeszcze mówić już mają styczność z tym wirtualnym światem. Im wiek dziecka starszy tym większe tajemnice i perspektywy odkrywa przed nim internet.

Są tego plusy i minusy

Jednak najważniejsze jest tu bezpieczeństwo dzieci w sieci i to my dorośli musimy o to zadbać. Internet pełen jest szkodliwych treści szkodzących dziecku i mogących wpłynąć na jego zdrowie i życie. Przemoc, nietolerancja, pornografia, hejt, agresja to tylko niektóre z zagrożeń czyhających w sieci na młodych ludzi. Dziecko nie ma jeszcze wyrobionej ostrożności, jest często naiwne i podatne na manipulację. Czas jaki dziecko spędza w sieci też nie jest bez znaczenia – dużo mówi się obecnie o uzależnieniach od internetu. Dzieci spędzają całe dnie przed komputerem grając w gry czy przeglądając media społecznościowe. Nie bez przyczyny dziecięce szpitale psychiatryczne są aktualnie pełne dzieci z depresjami czy też uzależnionych od wirtualnej rzeczywistości.
Umiar, edukacja i kontrola – to trio to złoty środek. Nie będziemy w stanie broniąc dzieciom korzystania z internetu czy demonizując jego zły wpływ odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci.
Edukujmy dzieci, wskażmy im grożące niebezpieczeństwa. Rozmawiajmy z dziećmi bo tylko wtedy będziemy w stanie zauważyć niepokojące zachowania. Uczulmy dzieci na znajomości internetowe, na umawianie się na spotkania z osobami spotkanymi w sieci. Pokażmy dziecku internet i wytłumaczmy jak z niego korzystać.

Zabezpieczenia rodzicielskie

Ze swojej strony mamy też możliwość skorzystania z zabezpieczeń rodzicielskich które możemy dopasować do tego co chcemy aby nasze dziecko widziało w internecie i jakie strony odwiedzało. Niech rodzic będzie pierwszą osobą która zapozna dziecko z internetem i wskaże bezpieczne strony.
W związku z tym, ze dużo się mówi obecnie o bezpieczeństwie dzieci w sieci to również inne instytucje jak szkoła, Państwo czy różne fundacje część tej odpowiedzialności biorą na siebie. Prowadzone są zajęcia dla dzieci uczące bezpiecznego korzystania z internetu i wiele jest stron internetowych które edukują przede wszystkim rodziców jak radzić sobie z tymi kwestiami edukacji dzieci.

Redakcja mojemedia.pl