Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co kupić, dom czy mieszkanie?

Lifestyle Data publikacji - 10 marca 2020 Autor - Redakcja mojemedia.pl

Decyzja o nabyciu nieruchomości zawsze powinna być dobrze przemyślana. Zwłaszcza jeśli musimy ją kupić, posiłkując się kredytem. To normalna sytuacja, niewielu Polaków stać na zakup własnego lokalu za gotówkę. Musimy jednak pamiętać, że to zobowiązanie wieloletnie, które realnie będziemy musieli spłacać przez większość naszego zawodowego życia, które może potoczyć się różnie. Na co się zdecydować: mieszkanie czy dom?

Koszty

Rzecz jasna, wszystko jest kwestią lokalizacji i standardu, ale w dużym mieście cena domu na przedmieściach zaczyna być porównywalna z ceną mieszkania. Analiza ceny metra kwadratowego jednoznacznie wskazuje, że taniej będzie kupić dom niż apartament. Argumentem przeciw domom jednorodzinnym bywają zwykle średnie miesięczne koszty utrzymania. Utarło się stwierdzenie, że dom jest droższy. Czy faktycznie? Wiele zależy od technologii i rodzaju budownictwa. Koszty prądu i wody będą z pewnością nieco wyższe. Średnia zużycia na osobę jest większa, choćby przez to, że powierzchnia domu do oświetlenia jest większa niż mieszkania, a dochodzi nam jeszcze oświetlenie zewnętrzne. Do kosztów wody należy doliczyć tę, która zostanie zużyta do podlewania ogrodu. Ogrzewanie zależne jest od technologii, najdroższe będzie ogrzewanie elektryczne, tańszy będzie gaz czy ogrzewanie drewnem opałowym. Właściciele domów nie muszą za to płacić czynszu na rzecz spółdzielni czy wspólnot, a tylko ewentualne koszty podatku.

Co lepsze? Mieszkanie czy dom?

Koszty eksploatacyjne czy cena zakupu to jedyne czynniki, które należy brać pod uwagę. Mieszkanie w bloku a życie w domu to zupełnie inne style prowadzenia gospodarstwa, wymagające określonych kompromisów i podjęcia pewnych decyzji. Właściciele domów zyskują zdecydowanie większą powierzchnię z dodatkowym miejscem rekreacji w postaci działki. Tyle że muszą sami dbać o otoczenie i budynek, często poświęcając czas na naprawy czy konserwacje. Uciążliwością może być oddalenie od głównej tkanki miejskiej i konieczność dojazdów. Plusem mieszkania jest z pewnością brak konieczności zaangażowania i dobra lokalizacja. Nie da się też ukryć, że zdecydowanie łatwiej będzie sprzedać mieszkanie niż dom.

zespol-inkubatorow.pl
Komunikacja światłowodowa

Redakcja mojemedia.pl

Redaktorzy mojemedia.pl to zespół pasjonatów mediów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mediów społecznościowych, biznesu, marketingu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat mediów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?