Polskie czy zagraniczne seriale?

Żyjemy w czasach w których dostęp do kultury nigdy nie był tak dobry i tani jak teraz. Za zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do setek polskich i zagranicznych seriali na takich platformach streamingowych jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime.

Jakość seriali również z roku na rok wzrasta

Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że w ostatnich kilku latach seriale stały się bardziej pewnym i dochodowym źródłem dochodu dla dużych i średnich wytwórni niż filmy. Wymusiło to niejako na producentach seriali zwiększenie ich jakości, ponieważ rynek seriali każdego roku robi się coraz bardziej gęsty i coraz ciaśniejszy, co oznacza wzrost konkurencji. Już nie wystarczy stworzyć dobrego serialu żeby przyciągnąć i utrzymać widza na co najmniej kilka sezonów. Teraz serial musi być też na swój sposób niepowtarzalny i niezwykły, musi wyróżniać się na tle dziesiątek innych podobnych do siebie seriali. Dobrym przykładem takiego serialu może być na przykład niemiecki serial-thriller produkcji Netflixa – Dark.

Dzięki wzrostowi popularności seriali wzrósł również budżet każdego z nich. Pierwszym przełomowym momentem jeżeli chodzi o budżety serialowe była oczywiście Gra o Tron z 2011, a w szczególności jej kolejne sezony. Budżet każdego odcinka Gry o Tron liczony był w milionach dolarów, można więc powiedzieć że każdy z nich posiadał budżet wielkości niewielkiego filmu fabularnego.

A jak jest z jakością seriali w Polsce?

Czy mamy się czego wstydzić, a może wręcz przeciwnie – mamy się czym pochwalić? Polskie czy zagraniczne seriale – co obecnie wypada lepiej?

Oczywiście nie możemy bezpośrednio konkurować z serialami amerykańskimi i brytyjskimi, ponieważ rynek na który owe seriale trafiają, jest kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy większy niż rynek polski, a tym samym również budżety i kampanie marketingowe tych seriali są nieporównywalnie większe, czego bardzo dobrym przykładem może być serial Wiedźmin z 2019 roku.

Nie mamy jednak czego się wstydzić i posiadamy kilka naprawdę dobrych seriali na światowym poziomie.

Warto tu wymienić chociażby serial Wataha produkcji HBO, który doczekał się już 3 sezonów i który jest puszczany w kilkunastu językach na całym świecie zbierając naprawdę bardzo wysokie oceny.

Bardzo mocną pozycją jest też serial Belfer z 2016 roku, który doczekał się 2 sezonów.

Prawdziwym hitem okazał się również serial Ślepnąc od świateł w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, który bazuje na bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka.

Redakcja mojemedia.pl