Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD?

Contract for difference to rodzaj transakcji, jaka następuje między jego wystawcą a inwestorem, w którym sprzedający zobowiązuję się zapłacić różnicę notowania, pomiędzy ceną w dniu jego wykonania a ostateczną wartością w dniu zakończenia ustalonym w dokumencie. Kontrakt musi także określać jasno, co do rodzaju aktywów będących przedmiotem handlu, a mogą to być zarówno obligację, akcję, jak również surowce i towary. Specyfiką kontraktu CFD jest to, że nabywca nie staje się właścicielem aktywów, a jedynie spekuluję ich wartość.

Kontrakty CFD

Na kontraktach CFD możemy zarobić przewidując wzrost lub spadek i uwzględniając tą wartości na dzień zamknięcia pozycji. Przyjmijmy, że kupujemy kontrakt zdeterminowany na cenę srebra po 90,75 zł, który następnie sprzedajemy na koniec roku za 92,50 zł. Różnica wynosząca 1,75 zł, po odliczeniu kosztów prowizji i finansowania, byłaby w tym wypadku zyskiem.

Ważną kwestią jest fakt, że inwestując w kontrakty CFD nie stajesz się faktycznym posiadaczem, gdyż działają one jak instrumenty pochodne, w których spekulujesz pozycję długą lub krótką. Inwestor zostaje oczywistym właścicielem akcji, a wraz z tym przysługuje mu prawo, jako współwłaścicielowi firmy, uczestniczyć w spotkaniach korporacyjnych. W celu zapoznania się ze specyfiką i przyszłością kontraktów na różnicę polecamy ten artykuł w języku angielskim.

Kontrakty na różnice – długie i krótkie

Sam zakup instrumentów pochodnych przebiega podobnie jak innych aktywów, a najczęściej dokonuje się ich z użyciem mechanizmu dźwigni. Zakupując powiedzmy 100 firmy Apple o wartości 465 zł każda, inwestycja wyniosłaby 46 500 zł, do czego należałoby doliczyć jeszcze prowizję dla brokera. Nie jest to mała kwota zwłaszcza kiedy chcemy inwestować na wielu płaszczyznach, dlatego tzw. „lewar” umożliwia nam ich kupno, używając do tego tylko część środków zwanych depozytem zabezpieczającym.

Rodzaj dźwigni uzależniony jest od wyboru giełdy inwestycyjnej i ilości dostępnych na niej kontraktów. Warto zapoznać się z ofertą Saxo Bank, jednej z większych platform gdzie liczba instrumentów oscyluje w granicy 9000. Dowiedz się więcej o możliwościach handlu kontraktami, również na rynku amerykańskim.

Opierając zasady „lewara” na konkretnym przykładzie przyjmijmy, że w celu kupna 100 akcji Apple wykorzystujemy dźwignie 4:1. W takim wypadku potrzebujemy jedynie 11 625 zł kapitału własnego jako depozytu zabezpieczającego. Kiedy cena zakupionych przez nas akcji firmy wzrośnie, powiedzmy do 490 zł to jej wartość nominalna wyniesie 49 000 zł. Inwestor osiąga w tym momencie zysk wynoszący 2 500 zł (ponad 20%). W kontraktach CFD możemy zajmować również pozycję krótką, czyli osiągać zyski w momencie spadku ceny.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mojemedia.pl