ETF- inwestycja dla każdego?

Zainteresowanie tematyką ETF rośnie od wielu lat- również w Polsce. Z czego wynika tak ogromna ciekawość w stosunku do notowanego na giełdzie funduszu inwestycyjnego, a co najważniejsze- czy ta forma transakcji dotyczy debiutantów? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszej publikacji o Exchange Traded Fund!

ETF- podstawowe informacje

Przygodę z ETF należy rozpocząć od dokładnego poznania mechanizmu działania. Celem opisywanego funduszu inwestycyjnego jest odbicie rezultatów wybranego indeksu rynkowego. Jak to osiągnąć?


W tym celu EFT wykorzystuje odpowiednią strategię działania. Full replication, czyli metoda pełnej replikacji, bazuje na skupowaniu wszystkich aktywów znajdujących się strukturze danego indeksu, z zachowaniem właściwych proporcji. Innym narzędziem jest metoda syntetycznej replikacji, gdzie nabycie wszystkich aktywów danego indeksu nie jest konieczne, co wiąże się z większą elastycznością i obniżeniem kosztów, ale również wzmożonym ryzykiem. ETF- notowane na GPW dostępne są tutaj.

Instrukcja obsługi ETF

Wybór odpowiedniego ETF-a nie jest zadaniem łatwym. Ostateczna decyzja powinna zostać poprzedzona analizą kilku kluczowych aspektów. Pierwszym krokiem jest przejrzyste i czytelne zdefiniowanie własnych celów inwestycyjnych. Warto pamiętać, że dostosowanie odpowiedniej taktyki i planu działania do konkretnego rodzaju produktu ETF znacząco zwiększa szansę na powodzenie.


To prowadzi do kolejnego etapu, czyli zapoznania się z dostępnymi kategoriami. Niektórzy inwestorzy preferują konkretny obszar tematyczny, zgodny z osobistymi zainteresowaniami. W tym punkcie warto przeprowadzić także rzetelne badanie ETF w kontekście jego historii. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na zaobserwowanie trendów, tendencji oraz natury odpowiedzi na poszczególne warunki.


Świetną praktyką jest weryfikacja samego dostawcy- jego opinii, modelu współpracy, doświadczenia, stabilności, pozycji konkurencyjnej, narzędzi zabezpieczających kapitał, a także kosztów prowizji i zarządzania. Profesjonalny partner dostarcza wartościowych konsultacji, które pomagają w podjęciu decyzji inwestycyjnych.

ETF dla początkujących?

Jednak, czy  rozwiązania Exchange Trusted Funds są odpowiednie dla nowicjuszy? Należy podkreślić, że każda forma inwestowania wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji oraz pełnej świadomości ryzyka utraty zainwestowanych funduszy.


Pomimo tego, wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem właśnie od produktów EFT. Dzieje się tak z uwagi na dużą dostępność i intuicyjność kupna oraz sprzedaży. Co więcej, dynamiczny rozwój platform inwestycyjnych sprawia, że cały proces jest jeszcze prostszy.
Dalszym atutem jest możliwość dywersyfikacji własnego portfela inwestycyjnego, a to ogranicza negatywne efekty porażki. Innym czynnikiem jest stosunkowo niski koszt inwestowania, co jest szczególnie pociągające dla nowych graczy giełdowych. 


Na zakończenie warto wspomnieć o dyrektywie UCITS, której podlegają fundusze EFT. Wspomniana instrukcja normalizuje wymagane standardy na poziomie europejskim i zwiększa ochronę konsumentów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja mojemedia.pl