Czym jest kontrola PIP i co sprawdza?

Wszelkie kontrole organizowane przez organy państwowe budzą w przedsiębiorcy panikę – nie inaczej jest w przypadku kontroli PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy. Jak najlepiej przygotować się do możliwej wizyty urzędnika? Dowiedz się przede wszystkim, na czym dokładnie polega taka kontrola i co sprawdza, a także uważnie skontroluj swoje dokumenty. Dzięki temu wizyta będzie jedynie formalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda kontrola PIP!

Na czym polega kontrola PIP?

PIP to organ, do którego zadań należy przede wszystkim stanie na straży prawa pracy oraz przestrzegania zasad BHP. Urzędnicy kontrolują, czy Twoja działalność jest zgodna ze wszystkimi zasadami – czy szanujesz prawa pracowników i odpowiednio dbasz o ich bezpieczeństwo.

Taka wizyta może odbywać się w siedzibie Twojej firmy oraz we wszystkich pomieszczeniach, które są używane do prowadzenia działalności. Część kontroli, czyli np. wystawianie opinii czy tworzenie innej dokumentacji, odbywa się też bezpośrednio w inspektoracie pracy.

Kontrola PIP dotyczy firm, w których pracuje co najmniej 1 pracownik (na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej lub B2B z osobą fizyczną), a także kilku innych przypadków.

Czy taka kontrola jest zapowiedziana? Chociaż prawo zaznacza, że PIP może sprawdzić przedsiębiorstwo bez żadnej zapowiedzi, w większości przypadków informacja o spodziewanej wizycie zostaje wysłana wcześniej.

Kiedy PIP może zrobić kontrolę?

Państwowa Inspekcja Pracy najczęściej sprawdza te miejsca, które zostały wskazane w donosie. Zwykle jest on przekazany przez obecnego lub byłego pracownika, który widzi uchybienia w działaniu pracodawcy, czuje się niesprawiedliwie potraktowany itp.

PIP częściej kontroluje ponadto przedsiębiorstwa działające w takich branżach jak wydobycie, budownictwo czy produkcja. Wszystko dlatego, że to właśnie w takich zakładach ryzyko zawodowe jest najwyższe, a zasady BHP najsurowsze.

Dodatkowo urzędnicy mają konkretne wytyczne dotyczące założeń na dany rok i po prostu sprawdzają firmy, które wpisują się w plan. Aktualny dokument to „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

Co sprawdza kontrola PIP?

Kontrola PIP sprawdza, czy przestrzegasz wszystkich przepisów dotyczących pracowników. Do najczęstszych należą:

  • legalność zatrudnienia,
  • urlopy, czas pracy, uprawnienia dla rodziców,
  • termin i stawka wypłacania wynagrodzenia,
  • BHP, w tym regularne przeprowadzanie szkoleń,
  • zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami,
  • właściwe stosowanie umów zlecenia i o dzieło.

Urzędnik ma prawo m.in. zaglądać do wszystkich dostępnych pomieszczeń, przeglądać dokumentację (zwykle do 3 lat wstecz), wypytywać pracowników i rozmawiać z Tobą. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? Przeczytaj artykuł https://pragmago.pl/porada/kontrola-pip-w-firmie-co-sprawdza-i-jak-sie-do-niej-przygotowac/. Poznaj m.in. podstawę prawną dla wizyty urzędnika, a także szereg przydatnych wskazówek. Dzięki nim doskonale przygotujesz się do kontroli PIP!

Redakcja mojemedia.pl