Czy warto studiować finanse i rachunkowość?

Finanse i rachunkowość to jeden z tych kierunków studiów, które mimo upływu lat cieszą się dużą popularnością wśród maturzystów. Większość młodych osób ma nadzieję, że jego ukończenie pozwoli im na zdobycie posady w banku lub karierę w innej instytucji finansowej. Czy jest to jednak prawdą? Czy warto studiować finanse i rachunkowość? Przekonajmy się.

Dla kogo finanse i rachunkowość będą dobrym wyborem?

Finanse i rachunkowość to kierunek, który ściśle powiązany jest z matematyką, umiejętnością analitycznego myślenia oraz koniecznością zapamiętywania dużej ilości informacji. Dlatego też studia te powinny wybierać przede wszystkim osoby, które nie mają problemów z przedmiotami ścisłymi. Dobrze odnajdą się tu osoby dokładne, nie mające problemów z organizacją czasu i sumiennością. Wybierając specjalizacje, które związane są z doradztwem finansowym, powinniśmy być także otwarci, komunikatywni oraz nie mieć problemów z wytłumaczeniem czegoś w zrozumiały sposób.

Jak dostać się na finanse i rachunkowość?

Każda z uczelni ma nieco inne wymagania podczas rekrutacji na ten kierunek. W większości z nich trzeba jednak pochwalić się wysokim wynikiem egzaminu maturalnego z matematyki. Poza nim, pod uwagę bierze się język nowożytny oraz przedmioty takie jak geografię, historię lub informatykę.

Jakie przedmioty studiuje się na tym kierunku?

Podczas studiowania finansów i rachunkowości będziemy mieli wiele zajęć związanych z matematyką oraz innymi przedmiotami ścisłymi. Wśród przedmiotów, w których uczestniczą studenci, możemy wymienić między innymi: podstawy rachunkowości, rachunkowość funduszy unijnych, analizę finansową, prawo, ekonometrię, ubezpieczenia, politykę pieniężną, statystykę oraz wiele, wiele innych.

Szeroki wybór specjalizacji

Mówiąc o tym, jakie możliwości daje studiowanie finansów i rachunkowości, warto wspomnieć o tym, że studia te dostępne są obecnie w szerokiej ofercie specjalizacji, dzięki czemu możemy wybrać ten kierunek, który daje nam najlepsze perspektywy w zawodzie. Wśród specjalizacji znajdziemy zarówno te, które przygotowują nas do kontaktu z klientem, jak i te, które stworzone są z myślą o osobach, które zamierzają pracować dla przedsiębiorstw lub instytucji. Wymienić tu wystarczy chociażby: bankowość, ubezpieczenia, finanse i rachunkowość sektora publicznego, finansowanie i rachunkowość w biznesie oraz usługi i doradztwo finansowe.

Jaka praca po finansach i rachunkowości?

Finanse i rachunkowość to kierunek studiów, który daje sporo możliwości znalezienia zatrudnienia. Absolwenci, którzy go ukończyli, pracują w bankach, przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych. Są doradcami klienta, zajmują się ubezpieczeniami, doradztwem podatkowym, audytem finansowym firm oraz zarządzaniem finansami przedsiębiorstw.

Jak widać, finanse i rachunkowość to kierunek, który daje sporo perspektyw zawodowych, nie jest jednak stworzony dla każdego. Osoby lubiące matematykę, zorganizowane, systematyczne oraz myślące analitycznie z całą pewnością wyciągną z niego sporo i nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy po ukończeniu studiów.

Redakcja mojemedia.pl