Czwarta władza- czyli zapomniany polski serial

W ostatnich latach największe platformy internetowe i stacje telewizyjne prześcigają się w nowościach serialowych. Teraz mianem dobry serial nie określa się historii, gdzie głównym wątkiem jest wątek miłosny, czy zagmatwania rodzinne. Dobry serial to taki, który trzyma w napięciu od pierwszej minuty pierwszego odcinka do napisów końcowych ostatniego odcinka. Dobry serial to taki, w którym nikt nie spodziewa się zakończenia i co chwila dostarczana jest nam kolejna porcja adrenaliny. Dobry serial to w końcu taki, który nie trwa 35679 odcinków, tylko co najwyżej 6 w sezonie, a akcja toczy się dynamicznie. Najczęściej fabuła oparta jest na jakichś niewyjaśnionych sprawach kryminalnych, gangsterskich porachunkach albo nielegalnych powiązaniach politycznych.

Na szczęście takich dobrych seriali mamy coraz więcej i zapewne będzie ich wkrótce jeszcze więcej. Mało kto pamięta, że kilkanaście lat temu również tworzono seriale sensacyjne, tylko miały o wiele mniejszą widownię, ponieważ w tamtym czasie królowały opery mydlane. Z pewnością nie miały takich efektów specjalnych jak te najnowsze, ale zdecydowanie mogą być alternatywą na serialowy wieczór np. pomiędzy ramówkami sezonowymi.

Premiera serialu

Przykładem takiego serialu jest serial Czwarta władza w reżyserii Witolda Adamka. Swoją premierę miał w 2004 roku, a zdjęcia do niego kręcono w Warszawie i Trójmieście. Jest to serial sensacyjny z wątkiem dziennikarskim. Opowiada o dwóch dziennikarzach, z których jeden pracuje w redakcji gazety o wdzięcznym tytule „Zbliżenia”, czyli czasopiśmie o charakterze plotkarskim. Cała historia zaczyna się właśnie podczas śledzenia jednego ze znanych aktorów, który wdał się w romans. Przez przypadek dziennikarz Marcin Wirski uwiecznia aparatem załadunek nielegalnego transportu. Aparat i laptop zostają mu skradzione, a on wraz z kolegą Leszkiem Kwiecińskim z gazety codziennej, który przeżywa kryzys dziennikarski, rozpoczynają dziennikarskie i niebezpieczne śledztwo. Docierają do Gdyni, gdzie odkrywają źródło przemytu i firmę „Magster”. To właśnie z prezesem tej firmy oraz jego ludźmi muszą zmierzyć się bohaterowie.

Zawód i władza

„Czwarta władza” to dosłowne nawiązanie do roli dziennikarzy, władzy jaką daje im ten zawód. Obsada serialu nie jest najwyższych lotów, ale też nie jest to amatorskie aktorstwo. W rolach głównych zobaczymy Pawła Królikowskiego, Jacka Borcucha, Joannę Liszowską, Marka Kasprzyka, a także w rolach drugoplanowych Andrzeja Zielińskiego, Marka Bergiełowskiego, Macieja Kozłowskiego. Sam serial jest jedno-sezonowy i składa się z zaledwie czterech odcinków po około 45 minut każdy. Można więc obejrzeć je na raz, jeden po drugim.To świetna propozycja na weekendowy wieczór pełen emocji.

Redakcja mojemedia.pl

One thought on “Czwarta władza- czyli zapomniany polski serial

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *