Bajka Miś Uszatek – wszystko o bajce

Jedną z najbardziej charakterystycznych polskich bajek jest historia o małym misiu z oklapniętym uszkiem. Nie każdy wie, że pierwowzorem dla animowanego serialu emitowanego w telewizji w latach 1975-1987 była postać z książki Czesława Janczarskiego wydanej w 1957 roku.

Pierwsza odsłona

Pierwszy film z Misiem Uszatkiem w roli głównej powstał w roku 1962. Scenariusz do niego napisał autor książki. Największą popularność Miś Uszatek zyskał jednak dzięki filmowi lalkowemu, który powstał w 1975 roku w Łodzi w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for ze zlecenia Telewizji Polskiej. Główny bohater mówił głosem Mieczysława Czechowicza, który jest znany z takich produkcji jak Akademia Pana Kleksa, Janosik, Wesele czy Szatan z siódmej klasy. Niestety autor książek Czesław Janczarski zmarł w 1971 roku i nie miał możliwości przygotować scenariusza do filmu. Scenariusz ostatecznie został przygotowany przez Janusza Galewicza, który inspirował się opowiadaniami Janczarskiego.
Mały Miś stał się głównie popularny wśród dzieci przedszkolnych. Był on dla nich jednocześnie zabawką jaką prawie każdy w tamtych czasach posiadał, ale również przyjacielem do rozmów. Powstające na wiele okazji filmy spowodowały, że bajka o Misiu Uszatku stała się w roku 1987 drugą największą bajką z liczbą 104 odcinków na koncie. Najpopularniejszy był Bolek i Lolek, którego nakręcono aż 150 odcinków.

Do głównych postaci bajki można zaliczyć:

Misia Uszatka – główny bohater z oklapniętym lewym uszkiem. Jest on odpowiedzialny i stara się analizować podejmowane decyzje. Często jednak działa w sposób nieprzemyślany. Jest on jednocześnie narratorem i głównym bohaterem bajki, ponieważ każdy odcinek ma konstrukcję retrospekcji.
Zajączka – jest to najlepszy z przyjaciół Misia. Występuje on w większości odcinków. Jest nieprzewidywalny, często zdarza mu się zapominać różnych rzeczy. Co ciekawe w trakcie serialu postać zmienia kilka razy kolor od brązowego, poprzez szary aż do oliwkowego.
Prosiaczka – Jest to przyjaciel dwóch poprzednich bohaterów. Jest zazwyczaj spokojny i przyjazny. Lubi dużo zjeść.
Króliki – są to bliźniaki, najmłodsi z bohaterów serialu. Zachowują się dziecinnie i często nieodpowiedzialnie.
Bajka Miś Uszatek jest bajką najlepiej sprzedającą się za granicą stworzoną przez Telewizję Polską. Na Słowenii i w Finlandii bajka jest regularnie pokazywana w telewizji. Bajka buła emitowana również w Macedonii, Holandii, na Słowacji, Węgrzech, Portugalii a nawet Japonii. Miś doczekał się nawet swojego pomnika, został on odsłonięty w 2009 roku w Łodzi.

Redakcja mojemedia.pl